“Sezaryen ile doğanlarda risk daha çok”

19.09.2022 12:03 Haber Deposu: İHA Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun, sezaryen doğumlarla ilgili yazılı bir izahat yapmış oldu. Sezaryenin tıbbi gereklilik halinde oldukça yararlı bir doğum şekli bulunduğunu belirten Coşkun, tıbbi zorunluluk olmadığı durumlarda sezaryenin değil düzgüsel doğumun tercih edilmesi icap ettiğini açıkladı.
“Sezaryen ile doğanlarda risk daha çok”
“Vatanımızda tüm ikazlar ve önlemlere karşın maalesef sezaryen oranları hala yüksek seviyelerde seyrediyor” diyen Prof. Dr. Coşkun, sezaryen ile doğan çocuklarda riskin daha çok bulunduğunu not düşerek şunları aktardı:“Geçtiğimiz ay Hematological Oncology dergisinde sezaryen ile doğan çocuklarda kan kanseri riskinin daha çok olduğuna dair büyük bir metaanaliz gösterildi. Yingzhu Yang ve arkadaşları tarafınca gösterilen bu çalışmada, 16 mühim emek harcama beraber çözümleme edildi ve düzgüsel doğum ile doğan küçüklere kıyasla sezaryen ile doğanlarda çocukluk çağı lösemileri yüzde 8 daha çok bulunmuş oldu. Elektif dediğimiz planlı sezaryenler de bu risk artışı yüzde 39’a kadar yükselirken acil endikasyon ile meydana getirilen sezaryenlerde bir risk artışına rastlanılmadı.” “Sezaryen ile doğanlarda dikkat eksikliği ve gelişim bozuklukları bulunduğunu bildiren emekler var”
Prof. Dr. Coşkun, sezaryen ile doğumlardaki riskin nedenine ilişkin şu ifadelere yer verdi:
“Düzgüsel vajinal doğumun en mühim yararlarından birisi evlatların doğar iken, vajinal geçiş esnasında yararlı bakterileri alması. Bu bakteriler yardımıyla immün sistemin oldukça daha kuvvetli olduğu kabul ediliyor. Bu risk artışı bir ihtimal bu durumla ilişkili olabilir. Ek olarak sezaryen ile doğanlarda dikkat eksikliği ve bazı gelişim bozukluklarının da daha sık bulunduğunu bildiren emekler bulunmakta. Gerek doktorlarımız gerekse halkımızın tıbbi zorunluluk olmadıkça düzgüsel doğumu tercih etmeleri mühim. Bu mevzuda halka yönelik bilgilendirme emek harcamaları yarar elde edecektir.”

Son Dakika Haberler