Özofagus kanseri endoskopi ile tedavi edilebilir mi?

04.08.2022 12:33 Son Güncelleme: 04.08.2022 12:34 Yiyecek borusu, yiyecekleri boğazdan mideye taşımaktan görevli olan içi boş kaslı bir tüptür. Özofagus kanseri, yiyecek borusunun astarında fena huylu bir tümör oluştuğunda ortaya çıkabilir.
Tümör büyüdükçe yiyecek borusunun derin dokularını ve kasını etkileyebilir. Yiyecek borusu ve midenin birleştiği yer de dahil olmak suretiyle yiyecek borusunun uzunluğu süresince herhangi bir yerde tümör görünebilir.Özofagus kanserinin yaygın türleri nedir?
İki yaygın özofagus kanseri türü vardır:
Skuamöz hücreli karsinom, kanser yiyecek borusunun astarını oluşturan düz, ince hücrelerde başladığında ortaya çıkar. Bu biçim en sık yiyecek borusunun üstünde yada ortasında görülür, sadece herhangi bir yerde görünebilir. Adenokarsinom, özofagusun mukus şeklinde sıvıların üretiminden görevli olan glandüler hücrelerinde kanser başladığında ortaya çıkar. Adenokarsinomlar en fazlaca yiyecek borusunun alt kısmında görülür.
Özofagus kanserinin emareleri nedir?
Özofagus kanserinin erken evrelerinde çoğu zaman herhangi bir semptom yaşanmaz. Kanser ilerledikçe şunlar yaşanabilir:
-Kasıtsız kilo kaybı-Hazımsızlık-Göğüste ağrılı yanma hissi-Yutma esnasında ağrı yada zorluk-Yiyecek yerken sık sık boğulma-Kusma-Yiyecek borusuna geri gelen yiyecekler-Göğüs ağrısı-Tükenmişlik-Kronik öksürük-Hıçkırık
Kimler özofagus kanseri geliştirme riski altındadır?
Yiyecek borusu hücrelerinin tahrişinin kanser gelişimine katkıda bulunduğuna inanılıyor. Tahrişe niçin olabilecek bazı alışkanlıklar ve koşullar şunlardır:
-Alkol tüketmek-Sigara içmek-Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) şeklinde bir reflü bozukluğuna haiz olmak-GÖRH sebebiyle hasarlı özofagus astarı ile karakterize bir durum olan Barrett özofagusuna haiz olmak-Aşırı şişman olmak-Yeterince meyve ve sebze yememek-Yiyecek borusunun alt kısmındaki kasın muntazam gevşemediği bir durum olan akalazyaya haiz olmak
Adamların özofagus kanseri geliştirme olasılığı kadınlardan üç kat daha fazladır. Özofagus kanseri geliştirme riski yaşla beraber artar. 45 yaşın üzerindeyseniz, riskiniz daha yüksek olabilir.Özofagus kanseri teşhisi
Özofagus kanseri teşhisinde endoskopi kullanılır. Boğazdan aşağı inen bir tüpe bağlı kameralı bir aletin kullanılmasını ihtiva eder ve doktorun anormallikleri ve tahrişi denetlemek için yiyecek borusunun iç yüzeyinin görmesini sağlar.
Baryum yutma değerlendirmesi, yiyecek borusunun iç yüzeyini görmesini elde eden bir X-ışını görüntüleme testidir. Bunun için görüntüler alınırken baryum denen bir kimyasal yutulur.
Biyopsi, doktorun endoskop yardımıyla şüpheli doku örneğini çıkardığı ve kontrol için laboratuvara gönderilmiş olduğu bir işlemdir.
Kanserin vücudun öteki bölgelerine yayılıp yayılmadığını görmek için bir CT taraması, PET taraması yada MRI kullanılabilir.
Özofagus kanseri tedavisi
Kanser vücudun öteki bölgelerine yayılmadıysa ameliyat önerilebilir. Hekim bunun yerine en iyi hareket şekli olarak kemoterapi yada ışınım tedavisi önerilebilir. Bu tedaviler kimi zaman yiyecek borusundaki tümörleri küçültmek için de yapılır, böylece ameliyatla daha kolay çıkarılabilirler.
Ameliyat
Kanser küçükse ve yayılmadıysa, endoskopik tedavi ile birkaç minik insizyon açılır ve minimal invaziv bir yaklaşım kullanarak tümörü çıkarabilir.
Standart yaklaşımda, cerrah yiyecek borusunun bir kısmını ve kimi zaman etrafındaki lenf düğümlerini çıkarmak için daha büyük bir kesi ile açabilir. Tüp mide yada kalınca bağırsaktan alınan doku ile tekrardan yapılandırılır.
Ağır vakalarda midenin üst kısmının bir kısmı da alınabilir.
Endoskopik tedavi
Endoskopik submukozal diseksiyon (ESD), ilgili organı çıkarmadan bir hastanın gastrointestinal kanalındaki kanseri ortadan kaldıran minimal invaziv bir prosedürdür. Hastanın yaşam kalitesinin müdafaasını sağlar. ESD prosedürü; uzun, ince, esnek bir alet olan bir endoskop ile gerçekleştirilir. Endoskop hastanın ağzından geçirilir. Endoskop vesilesiyle tümörü kırılgan bir halde kesmek için aletler kullanılır ve tümör hastanın ağzından tek parça halinde çıkarılır. ESD, kanserin lenf düğümleri yöntemiyle vücudun öteki bölgelerine yayılmadığı sürece erken evre yiyecek borusu ve mide kanseri için ilk tercih edilen tedavidir.
Kemoterapi ve Işınım tedavisi
Kemoterapi, kanser hücrelerine hücum etmek için ilaçların kullanılmasını ihtiva eder. Kemoterapi ameliyattan ilkin yada sonrasında kullanılabilir. Kimi zaman ışınım tedavisinin kullanımına birlikte rol alır.
Işınım tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için ışınım ışınları kullanır. Işınım dışarıdan (bir makine kullanılarak) yada içeriden uygulanabilir.
İyileşme şansı, kanser ne kadar erken bulunursa o denli artar. Özofagus kanseri çoğu zaman yalnız tedavi edilebildiği sadece tedavi edilemediği sonraki aşamalarda bulunur. Kanser yiyecek borusunun dışına yayılmadıysa, iyileşme şansı ameliyatla artabilir.
Özofagus kanserini önleme
Özofagus kanserini önlemenin kati bir yolu olmasa da riski azaltmak için atabilecek birkaç adım vardır. Sigara ve alkolden kaçınmak önemlidir. Bolca meyve ve sebze içeren bir rejim yiyecek ve sıhhatli bir kiloyu korumak da yiyecek borusu kanserinden korunmanın etkili yolları olabilir.

Son Dakika Haberler