Oyuncu Semih Sergen yaşamını yitirdi

Burak Sergen ve Toprak Sergen’in babası olan Semih Sergen’in cenaze töreniyle ilgili aile tarafınca izahat yapılacağı açıklandı.
SEMİH SERGEN KİMDİR?
11 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Semih Sergen, gençlik yıllarında marangozluktan boyacılığa kadar çeşitli işler yapmış oldu. Tiyatro sevgisi çocukluklarında oluşan Sergen, okumuş olduğu okulun tiyatro kolu başkanı oldu. Ailesinden gizli saklı konservatuvar sınavına girdi. 1949’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer benzer biçimde ustaların talebesi oldu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünü birincilikle bitirdikten sonrasında birçok mühim karakteri canlandırdı.
Tiyatroda 100’ün üstünde oyunda başrolde yer aldı, 40’ın üstünde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını toplamış olduğu 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı bulunuyor. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. 1958 senesinde ‘Duvaklı Göl’ adlı filmle Yeşilçam’a adım attı. Kendisi benzer biçimde tiyatrocu olan Burak Sergen ve Toprak Sergen kardeşlerin babası olan sanatçı, Bodrum’da yaşıyor, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetiyordu.

Son Dakika Haberler