Meşhur bestekar Zeynettin Maraş yaşamını yitirdi

‘Gizli saklı Aşk Bu’, ‘İnleyen Nağmeler’, ‘Yağmur Git Penceremden’ şeklinde her insanın bilmiş olduğu fazlaca sayıda şarkının bestecisi Zeynettin Maraş 95 yaşlarında yaşamını yitirdi. Meşhur ismin ölüm haberini Türk sanat müziği solistlerinden Canan Karadeniz toplumsal medya hesabından duyurdu.
Karadeniz, paylaşımında “Oldukça kıymetli duayen bestekarımız Zeynettin Maraş hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendim. Ailesinin ve tüm sanat toplumunun başı sağ olsun. Tanrı rahmet eylesin, ışıklarda uyusun” ifadelerini kullandı.
ZEYNETTİN MARAŞ KİMDİR?
Zeynettin Maraş, İstanbul Suadiye’de 1927 senesinde dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Devrin en büyük hocaları Münir Nurettin Selçuk, Şefik Gürmeriç, Mesut Cemil, Nevzat Atlığ, Refik Fersan ve Şerif Muhiddin Targan’dan dersler aldı ve 1953 senesinde mezun oldu. Sözleri Necla Tarzi’ye ilişik olan “Gözyaşlarımı Derdime Derman Ettiğim Akşam” isminde ilk bestesini 1949 senesinde, Ankara Radyosu’nda o yılların ses sanatçısı Muzaffer İlkar okudu. 1966 senesinde yapmış olduğu 26. bestesi “İnleyen Nağmeler”, büyük bir çıkış yapmış oldu. “Gizli saklı Aşk Bu”, “Hasretim Sana” ve sözleri Onur Akay’a ilişik olan “Seni Beklerken” isminde besteleri ile bilinmektedir.

Son Dakika Haberler