Güneş lekelerinden korunmanın 12 yolu

Hanımlarda en sık görülen cilt problemlerinin başlangıcında güneş lekeleri gelmektedir. Deride renk veren hücreler tarafınca melanin pigmentinin aşırı üretimine bağlı ortaya çıkmaktadır. Bilhassa yazın güneş lekelerinin miktarı ve yoğunluğu artmakta, yazın koyulaşırken kış aylarında hafifleyebilmektedir. Deri rengi koyu olanlarda daha çok görülse de, açık renk cildi olanlarda da küçümsenmeyecek oranda görülmektedir. Çoğunlukla bıyık bölgesi, alın ve yanaklarda kendini gösterebilmektedir. Hamile hanımlarda hormonlara bağlı sıklığı artabilmekte ve gebelik maskesi ya da kloazma olarak isimlendirilmektedir.
Tv ışığı da kir yapabilir
Kir oluşumunun en mühim sebebi UV ışığı kısaca güneştir. Sadece, doğum denetim ilaçları ve hormonal tedavi de kir oluşumunu artırmaktadır. Hipotroidizm ve kullanılan bazı ilaçlar ışıkla etkileşime girerek kısaca ışık hassasiyeti yaparak kir oluşumunu artırabilmektedir. Ek olarak bazı kozmetik ve cilt bakım ürünleri de deriyi güneşe duyarlı hale getirerek yada deriyi tahriş ederek kir oluşumunu kolaylaştırabilmektedir. Lekeler bir tek güneşe bağlı gelişmeyebilir. LED ışık kaynakları, tv, telefon ve bilgisayar benzer biçimde ekranlardan maruz kalınan görünür ışık da lekeleri artırabilmektedir. Cilt lekeleri için D vitamini desteğini dikkatsizlik etmeyin
Yüzde lekelerin görüntüsü birbirine oldukca benzese de, lekeye yol açan birçok unsur bulunmaktadır. Bu yüzden ilk olarak lekenin neye bağlı olduğu dermatoloji uzmanı tarafınca değerlendirilmelidir. Güneş lekesi yada gebelik maskesi denilen melazmanın tanısı konulduktan sonrasında lekenin derinliğine bakılmalıdır. Bundan dolayı lekeler deri katmanlarının değişik derinliklerinde yerleşebilmekte bu da tedaviyi etkilemektedir. Melazma yada güneş lekeleri kronikleşebilirken, gebeliğe yada hormonal tedavilere bağlı oluşanlar gebelik sonrası yada hormonun kesilmesinden sonrasında daha kısa sürede gerileyebilmektedir. Yüzdeki lekelerin genel olarak beslenmeyle direkt bir bağlantısı olmasa da, D vitamini eksikliği kir oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu yüzden D vitamininden varlıklı gıdaları tüketmek önemlidir.
Lekelerden korunmak için 12 tedbir
1. Güneşten korunmalıdır. Güneş banyolarından ve yazın güneş altında yatmaktan kaçınmalıdır. 2. Lekeye yatkınlığı olan hastalarda mümkünse doğum denetim ilaçlarından kaçınılmalıdır3. Kir oluşumunu tetikleyen ilaçlar, olanak dahilinde, kir yapmayanlarla değiştirilmelidir. 4. Yüze ağda yapmamalı, ağdadan sonrasında asla güneşe maruz kalınmamalıdır. 5. Yüze yazın bazı lazer türleri yaptırmamalı, bu zamanda yüze yapılacak her türlü soyucu peelingten uzak durulmalıdır.6. Bu mevzuda uzman olmayan kişiler tarafınca uygulanan yada evde meydana getirilen kir çıkarıcı işlemler tam tersi şekilde kir oluşumunu artırabilmektedir, uzak durmalıdır. 7. Soyucu yada irrite edici uygulamalar sonrası derinin bariyer tabakası yıpranır ve k kir oluşumu kolaylaşabilir. Bu tür işlemlerden kaçınılmalıdır. 8. Sabah erken saatlerde yada 17.00’ dan sonrasında denize girmelidir.9. Dışarı çıkmadan 20 dakika ilkin güneşten koruyucu sürmeli, 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Denize girdikten yada yüzü yıkadıktan sonrasında yine sürülmelidir.10. Geniş kenarlı şapkalar takılmalıdır.11. Dışarı çıkarken meteorolojiye bakılarak UV indeksi takip edilmelidir. 8’in üzerindeyse mümkünse çıkılmamalıdır. 2-8 arasındaysa güneşten iyi korunarak çıkılmalıdır.12. Uygun güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.
Kir tedavisinde telaşlı olmayın
Kir tedavisi oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Ilk olarak lekenin oluşum sebebi ortaya konulmalıdır. Kir görünümü kendiliğinden yavaşça azalabileceği benzer biçimde, tedaviyle aylar içinde de gerileyebilir. Sadece tedavi edilmeyen lekeler uzun seneler devam edebilmektedir. Tedavi olduktan sonrasında koruyucu önlemler ehemmiyet taşımaktadır. Kir yapıcı risk faktörlerine maruziyetin devam etmesi, lekelerin yine geri gelmesine niçin olabilmektedir. Kir tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Sadece bazı ilaçları kullandıktan sonrasında güneşe maruz kalınmaması gerekmektedir. Bu yüzden kir tedavisinin bir dermatolog eşliğinde yürütülmesi önemlidir.
Kir tedavisinde kozmetik işlemler de kullanılabilmektedir;
– Lekeleri azaltmak için yaz ve kış aylarında uygulanabilen mezoterapi- gençlik aşıları bulunmaktadır. PRP yöntemi de lekeyi azaltır.- Lekeyi azaltan lazer şekilleri de bulunmaktadır. Bu yöntem kış ve bahar aylarında uygulanabilir. Bazı lazer tiplerinde yazın uygulama yapılması önerilmemektedir. – Peelingler de doğru zamanda ve doğru ürünle yapılırsa kış aylarında uygulanan etkili bir kir tedavisi yöntemidir. Sadece ne olursa olsun dermatolog nezaretinde yapılmalıdır. Aksi takdirde derin meydana getirilen işlemler kir oluşumunu daha da artırabilmektedir.

Son Dakika Haberler