Gonca, 11 yıl sonrasında gelen nakille yaşama tutundu

21.09.2022 12:20 Haber Deposu: DHA Gonca Akduman’a, 2005 senesinde 12 yaşlarındayken böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Ankara Numune Hastanesi’nde tedavi gören Akduman’ın aynı yıl sol böbreği, 2006’da sağ böbreğinin yarısı, 2011’de de öteki yarısı alındı. Ankara Kent Hastanesi’nde tedavisi devam eden ve haftanın 3 günü diyalize giren Akduman, 27 Ağustos’ta meydana gelen nakille sağlığına kavuştu.
‘BAĞIŞ YAPIN BİR CAN KURTULSUN’
Akduman, 27 Ağustos’ta hastaneden arayıp, ‘Size uygun böbrek bulunmuş oldu’ denildiğinde oldukca heyecanlandığını belirterek, “Ne yapacağımı bilemedim. Çalışıyordum o an ve ağlamaya başladım. Peşinden işten izin alıp nişanlımla beraber derhal Ankara Kent Hastanesi’ne geldik. Derhal tüm tahlillerim yapılmış oldu. Derhal ameliyata alındım ve ameliyatım da güzel geçti. Erkan Hoca ve ekibi oldukca iyi bir ameliyat geçirdiğimi söylediler. Ankara Kent Hastanesi yönetimi ve sıhhat personellerimize oldukca teşekkür ediyorum. Yurttaşlarımıza buradan davet da yapmak isterim; kesinlikle organlarını bağışlasınlar. Ben de organ bağışçısı olacağım. Aslen ben ilk telefonu aldığımda bir taraftan sevindim bir taraftan üzüldüm. Bu sebeple bana böbreğini verecek kişinin de vefat etmesine oldukca üzüldüm. Fakat bağışladıkları için de oldukca mutlu oldum. Tanrı onlardan razı olsun. Her insanın organ bağışı yapmasını isterim. Bağış yapın bir can kurtulsun” dedi.
Gonca Akduman, 2011 yılından itibaren diyalize girdiğini ve bu sürecin oldukca sıkıntılı geçtiğini anlatarak, “Bu zamanda oldukca güçlük çektim. Diyaliz oldukca ağır oluyordu. Diyalizden sonrasında oldukca tansiyonum düşerdi. Kendimi oldukca bitkin hissederdim. Devamlı kramplarım olurdu. Çalıştığım için diyalize akşamları girerdim. Bu sebeple diyalizden sonrasında oldukca zor oluyordu çalışmak ve yürümek. Şimdi kendimi oldukca iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı.
‘DİYALİZSİZ HAYATINI SÜRDÜREBİLECEK’
Ameliyatı gerçekleştiren Ankara Kent Hastanesi Böbrek Nakli Görevli Uzmanı Doç. Dr. Erkan Ölçücüoğlu ise “Gonca Hanım bizim hasta bekleme listemizdeydi. Sıhhat Bakanlığı’nın Organ Nakli Merkezi tarafınca bir kadavradan böbrek çıktığında bizlere gönderilen listede adı vardı. Gonca Hanım, çevresindeki aile üyelerinden de uygun verici çıkmadığı için 11 senedir uygun böbreğin bulunmasını bekliyordu. Kendisine böbreğin bizlere gelmesinden 8-10 saat süre içinde böbreği taktık. Ameliyat ortalama 3 saat sürdü. Artık diyalizsiz bir halde yaşamını sürdürebilecek’’ diye konuştu. (DHA)

Son Dakika Haberler