Fiona Kasırgası, kategori 4 seviyesine çıkabilir

20.09.2022 23:35 Haber Deposu: İHA Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti ile Turks ve Caicos Adaları’nı vuran Fiona Kasırgası, sertliğini artırmaya devam ediyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) tarafınca meydana getirilen açıklamada, kategori 3 kasırga seviyesinde Karayipler’deki Turks ve Caicos Adaları’nda karaya ulaşan ve saatte 185 kilometre hızla esen sert rüzgarlar ve şiddetli yağışlar ile etkili olan Fiona Kasırgası’nın önümüzdeki birkaç gün içinde sertliğini artırarak kategori 4 kasırga seviyesine çıkmasının beklendiği ifade edildi.
Can kaybı artıyor
Fiona Kasırgası geçtiğimiz Pazar günü kategori 1 kasırga seviyesinde Porto Riko’da karaya vurarak ülke genelinde sel ve toprak kaymalarının yanı sıra elektrik ve su kesintilerine niçin oldu. Peşinden kuzeybatı yönünde ilerlemeye devam eden kasırga, dün Dominik Cumhuriyeti’nde karaya ulaşarak fırtına ve yoğun yağışlarla etkili oldu. Kasırga, Dominik Cumhuriyeti’nde de sel, toprak kaymaları ve elektrik kesintilerine yol açarken, felakette can kaybının 3’e yükseldiği ve minimum 12 bin 500 kişinin evlerinden tahliye edilmiş olduğu bildirildi. Fiona, Atlas Okyanusu’nda bu senenin en büyük kasırgası
Sertliği sebebiyle “Majör Kasırga” olarak kabul edilen ve bu yıl içinde Atlas Okyanusu’nda meydana gelen en kuvvetli kasırga olan Fiona’nın bir süre daha kuzeybatı yönünde ilerledikten sonrasında kuzeydoğuya önem vererek Bahamalar ve Bermuda’da da etkili olacağı belirtiliyor. Kasırganın Cuma gününden itibaren enerjisini kaybederek fırtına seviyesine düşeceği, Cumartesi ve Pazar günü de Kanada topraklarında etkili olacağı tahmin ediliyor.

Son Dakika Haberler