Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Ergin Ataman’ı oldukça iyi tanırım ve severim. Montepaschi di Siena’yı çalıştırdığı dönemlerde İtalya’da sık sık bir araya gelirdik. Saporta Kupasını havaya kaldırdığında Siena kenti adeta luktan çıldırmıştı. Mutluyduk, gururluyduk. Sonrasında başarıları tek tek geldi. Değişik takımlarla şampiyonluklar yaşadı. Son olarak ta Anadolu Efes’in başlangıcında arka arkaya iki kez Euroleague’i kazanmıştır. Bu şekilde başarıya ulaşmış bir koçun Ulusal takımımız için düşünülmesi oldukça mantıklıydı ve baş antrenörlük görevini kabul etti.
Geçmişte alınan yenilgilerle grup maçlarında durumumuz pek iç açıcı değildi. Umudumuz Ergin Ataman ve NBA’den gelecek yıldız oyuncularla ilk olarak Avrupa Şampiyonasında iyi bir netice alabilirdik. Hele formda bir Shane Larkin’in yanına NBA de forma giyen oyuncularımızı monte etmekle favori bile gösterilebilirdik.
Ne var ki Miami Heat’te forma giyen Ömer Faruk Yurtseven soyadına yakışmayacak bir hareketle ulusal takıma gelmek istemediğini duyurması ve mazeret göstermeden Bormio kampına katılmaması planları alt üst etti. Ömer Faruk pota altında ki en büyük kozumuzdu. Mazereti gelecek sürem NBA’de daha iyi oynamak için çalışmasıydı.
İhanetin daniskası bence. Peşinden öteki NBA’ oyuncuları bilhassa Furkan Korkmaz ve Cedi Osman’ın ekip içinde kendilerini öteki ekip arkadaşlarına oranla daha üstün görmeleri ve top kullanma şanslarını kendilerince yaratma tercihi.
Maalesef Euroleague ve Türkiye liginde gerektiği kadar forma şansı bulamayan ve dakika alamayan öteki oyuncularımızın edinim azlığı ile elimize kadar gelen fırsatları son saniyelerde tepmiş olduk. Şampiyon olan İspanya’ya toplar kaybederek son baskette yenildik. Fransa karşısında öndeyken iki özgür atışı kaçırdık sonrasında da topu rakibe ikram ettik. Netice tek sayı ile Şampiyonaya veda ettik.
Shane Larkin bu son maçta oynasaydı netice değişmiş olur miydi? Zor bir sual.
Ergin Ataman döneminden ilkin NBA oyuncularından faydalanamayan ve yalnız Türkiye’de oynayan basketbolcularla parkede savaşım eden ulusal takımın başlangıcında bulunan koç Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nin suçu neydi o süre?

Son Dakika Haberler