Balkanlarda neler oluyor? Kosova-Sırbistan geriliminin sebebi ne?

31.07.2022 22:59 Haber Deposu: İHA Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala gerilim terfi etti. Ülkenin kuzeyinde yer edinen ve Sırpların yoğunlukta yaşamış olduğu Mitroviça’da siren sesleri terfi etti. Siren seslerinin yarın yürürlüğe girecek olan geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek amacıyla kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya çağrı etmek için çalışılmış olduğu ifade edildi.
Sırplar ek olarak, geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek amacıyla fazlaca sayıda yolu trafiğe kapattı. Kosova polisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, Sırbistan sınırında bulunan Yarinye ve Bırnyak sınır kapılarının yollardaki ablukalar sebebiyle kapatılmış olduğu belirtilerek, vatandaşlardan alternatif sınır kapılarını kullanmaları çağrısı yapılmış oldu. Kosova-Sırbistan arasındaki plaka gerginliği
Kosova ve Sırbistan içinde 2016’da imzalanan özgür trafik dolaşımı anlaşmasının süresinin 15 Eylül’de dolmasının peşinden Kosova hükümeti ülkede yalnız Kosova plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka şartı getirmişti. Kosova’nın vasıta plakası mevzusunda karşılıklılık ilkesi esasınca almış olduğu kararın peşinden ülkenin kuzeyindeki Sırpların yoğun olarak yaşamış olduğu bölgede gerilim yükselmişti. Hükümetin söz mevzusu sonucu uygulamak için Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır kapılarına silahlı hususi polis birimleri göndermesini protesto eden Sırplar gosteri düzenlemiş, sınır kapılarına giden yolları kamyonlarla kapatmıştı.
Kosova, Sırbistan yönetiminin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine senelerdir izin vermemesine karşı almış olduğu karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine izin vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan geçici plaka veriyor.
“Sırplar daha çok vahşet görmeyecek”
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise saatler ilkin yapmış olduğu açıklamada, “Atmosfer ısındı ve Sırplar daha çok vahşet görmeyecek” ifadelerini kullanarak, “Her insana ricam, ne pahasına olursa olsun barışı korumaya çalışmaktır. Arnavutların aklını başına almalarını, Sırpların provokasyonlara kapılmamasını, Kosova’nın sözde bağımsızlığını tanıyan kuvvetli ve büyük ülkelerin temsilcilerinden de internasyonal meselelere birazcık dikkat etmelerini rica ediyorum” dedi.
Vucic ek olarak, “Çatışma ve harp istemiyoruz” ifadelerini kullanarak, “Sulh için yakarma edeceğiz ve sulh arayacağız fakat derhal söyleyeyim. Teslim olmayacağız. Sırplara zulmetmeye, rahatsız etme etmeye ve öldürmeye cesaret ederlerse Sırbistan kazanacak” dedi.

Son Dakika Haberler